Mint híreink között olvashattátok, ez az exkluzív kép, amely a "hiányzó láncszemnek" tekinthető a Klónok támadása és a III. Epizód klónharcosának kinézete között, B.A jóvoltából nemrég került a starwars.hu birtokába.
Amit a képen érdemes megfigyelni:
- Jól látható a klasszikus trilógiában szereplő rohamosztagosok sisakjára jellemző légzőrostély, amely a katona szája elé került.
- Észrevehetjük a sisak alján két oldalt húzódó - a korábbi klónkatonáknál még hiányzó -, cső alakú légzőszerkezetet.
- A célzórendszerrel egybeépített szemnyílás az, ami talán leginkább emlékeztet az Insider 74. számának címlapján szereplő EP3-klónharcos sisakjára.
- Ugyanakkor felfedezhetjük a II. Epizód klónkatonáira jellemző jegyeket is. Sokan valószínűnek tartanák, hogy itt egy, a Klónok támadásában szereplőhöz hasonló klónpilóta látható. Erre utalhat a fejet fülmagasságban rögzítő pánt.
- A halánték tájékán szembe tűnő antennák a harcosok eredetére nézve kínálnának eligazítást, hiszen hasonlót láthattunk Jango Fett és Boba Fett fejfedőjén.
- Végül a korábbi klónharcos jegyei köszönnek vissza a sisak tetején húzódó tarajt felváltó "Szaturnusz-formában", amelyet minden bizonnyal a győztes geonosisi csata emlékére visel a feje tetején a Köztársaság minden egyes harcosa - legalábbis első nekifutásra alkotott értelmezésünk szerint.
Végezetül következzen a legdöbbenetesebb információ, amit B.A. maga osztott meg velünk!
"Első nekifutásra alkotott értelmezésünk szerint" - ez valójában a második nekifutást takarja. Elsőre ugyanis pontosan tudtuk, hol jelent meg először a fenti, ezzel együtt kétségkívül szenzációs kép: a legendás magyar sci-fi folyóirat, a néhai Galaktika 1987-es augusztusi számában. A zsoldost ábrázoló rajz (ez biztos, hiszen Antonio Bellomi A zsoldos című novellájának illusztrációjaként szolgált) a korszak jeles és elismert, ha jól emlékszem, jugoszláviai születésű fantasy-grafikusának, Fujkin Istvánnak a munkája. Ő akkoriban elsősorban hanglemezborítók képeinek megfestésében jeleskedett, de számos alkalommal szerepelt műveivel a Galaktika címlapján vagy belső oldalain is.
A "klónpilóta" - ahogy Plok kollégám oly ügyesen kielemezte a figura vélhető funkcióját a kedves olvasók április 1-i becsapása, felültetése végett - tehát sem Doug Chiang, sem Eric Tiemens, sem más Lucasfilm-illusztrátor Photoshopját nem látta soha. Egy magyar rajzoló húzta meg - alighanem hagyományos tustollal - immár 17 esztendeje. Miért mégis, hogy ránézve (különösen, hogy a tréfa teljessé tétele érdekében igyekeztünk ügyesen megvágni a képet) mindenkinek rögtön a "hiányzó láncszem" jut eszébe, azaz a clone tropperek és a stormtrooperek közti átmenetet jelentő katonai páncél és feltételezett viselője?
Nem tudjuk; az emberi lélek kiismerhetetlen, különösen ha Star Wars-rajongóról van szó... (Akinek, mint Mórickának, mindenről "az" jut eszébe..., már úgy értem, a Csillagok háborúja aktuális epizódja). Persze, ha a tréfát félretesszük egy pillanatra (mondjuk, hogy már holnap van), akkor többé-kevésbé a különös egybeesés mögé láthatunk. Emlékezzünk: a hetvenes, de még a nyolcvanas években is, a nyugati sajtófotók és hasonlók alapján végzett hazai rajzolgatás nem számított annak, aminek ma (más szellemi termékének eltulajdonítása, plágium, elítélendő "másolás", ötlethiányos grafikus ócska próbálkozása). Természetes, hogy azokat a (fény)képeket, amiket mi itt nem vagy alig láthattunk, a magyar rajzolók előszeretettel használták fel, ha hozzájuk jutottak, saját illusztrációik "érdekesebbé, ütősebbé" tételéhez (legalábbis én így feltételezem). A fotókat, azok motívumait, persze, alkalmazott módon ültették át saját műveik formavilágába, olykor még el is torzítva azokat - lásd Fazekas Attila egyébként oly kitűnő Star Wars képregényeit a nyilvánvaló vizuális tévesztésekkel, az V. rész "szuper-csillagrombolójával", Luke piros fénykardjával és így tovább.
Láthatóan - vagy mondom inkább így, feltételezhetően - Fujkin István is egy, az akkoriban a mozikban még talán futó trilógia fényképeinek egyikét-másikát nézegethette a fenti novellaillusztáció készítésekor; keresett talán valami olyan képi elemet, stílust, arculatot, ami (mai szóval) cool, ami jól passzol az akkor már a nyugatias(odó) sci-fi olvasói izlést kiszolgáló tudományos-fantasztikus kiadáshoz, megborzongatja az olvasókat, felidéz bennük valamit, amit már láttak, tetzett nekik, de tán eszükbe sem jut, mi az. Hát a Csillagok háborúja, annak is a rohamosztagosai.
A rajz megfelelt ennek a (feltételezett) célkitűzésnek. Tényleg "cool" (volt pláne akkoriban). Ma meg... úgy kommentálhatjuk, hogy lám, a mi rajzolónk már akkor megálmodta, sőt papírra vetette a klónharcos/rohamosztagos átmenetet, amikor a Lucasfilmnél még arra sem készültek, hogy valaha érdemben kell majd gondolkodniuk ezen a problémán. Netán a kilencvenes évek közepén, ihletet keresve, ők is a legendás Galaktika számait lapozgatták?
|